W sprawie zmiany ustawy o systemie identyfikacji rejestracji zwierząt w kontekście rejestracji siedzib stad (pastwisk)

 

<< powrót

 

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie zmiany przepisów dotyczących konieczności rejestrowania dodatkowych siedzib stada w sytuacji, kiedy zabudowania gospodarskie i przylegające pastwiska położone są na różnych działkach ewidencyjnych oddzielonych od siebie tylko drogą lub rowem, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 10 lipca przekazało następujące wyjaśnienia.

„Ogólne zasady dokonywania rejestracji siedzib stad oraz dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt, w tym przemieszczeń zwierząt, do komputerowej bazy danych prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) reguluje ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt(1).
Ww. ustawa (1) wykonuje rozporządzenie 2016/429(2) – implementując zasady identyfikacji i rejestracji, zgodnie z tymi przepisami. System identyfikacji i rejestracji zwierząt zgodnie z założeniami ma być efektywnym narzędziem zapobiegania chorobom zwierząt i ich zwalczania oraz ułatwiać identyfikowalność utrzymywanych zwierząt lądowych i ich przemieszczania w obrębie terytorium państw członkowskich i pomiędzy nimi.
Zgodnie z art. 4 pkt 27 rozporządzenia 2016/429(2) „zakład” oznacza wszelkie pomieszczenia, strukturę lub – w przypadku chowu lub hodowli na wolnym powietrzu – środowisko lub miejsce, w którym – tymczasowo lub stale – utrzymywane są zwierzęta lub przetrzymywany jest materiał biologiczny, z wyjątkiem:
a) gospodarstw domowych, w których utrzymuje się zwierzęta domowe;
b) zakładów leczniczych dla zwierząt.
Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy(1) „siedziba stada” oznacza zakład w rozumieniu art. 4 pkt 27 rozporządzenia 2016/429(2) w odniesieniu do bydła, wielbłądowatych, jeleniowatych, owiec, kóz, świń i koniowatych, z wyłączeniem rzeźni.
Dlatego posiadacze zwierząt są ustawowo obowiązani do zarejestrowania siedzib stad, w których przebywają – tymczasowo lub stale oznakowane zwierzęta gospodarskie, a każde przemieszczenie zwierzęcia do i z siedziby stada powinno być zgłoszone w terminach określonych w ustawie(1) do komputerowej bazy danych ARiMR.
Szczegółowe zasady rejestracji siedzib stad w sytuacji, kiedy zabudowania gospodarskie i przylegające pastwiska położone są na różnych działkach ewidencyjnych oddzielonych od siebie drogą lub rowem, wynikają z zasad przyjętych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w porozumieniu z Głównym Lekarzem Weterynarii.
Wobec powyższego oraz w świetle zgłaszanych informacji o obciążeniach wynikających z ww. zasad rejestracji siedzib stad, Ministerstwo zwróciło się z prośbą do ARiMR o rozważenie zmiany zasad rejestracji siedzib stad (pastwisk) obecnie stosowanych przez ARiMR, a przyjętych w porozumieniu z Głównym Lekarzem
Weterynarii.

Podstawa prawna:
(1) ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1815);
(2) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniającego i uchylającego niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (Dz. Urz. UE L 84 z 31.03.2016, str. 1, z późn. zm.).”

Pismo KRIR >>>

Pismo MRiRW >>>

Źródło:KRIR

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Comments are closed.