Grypa ptaków czy beędzie pomoc na bioasekurację z PROW?

 

<< powrót

 

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych z wnioskiem o wystąpienie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uruchomienia nowego naboru w ramach poddziałania 5.1 „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach PROW 2014-2020, z uwzględnieniem inwestycji służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się ptasiej grypy.
W ostatnich latach stale odnotowuje się przypadki ptasiej grypy w hodowlach drobiu. Grypa ptaków, obok ASF, jest jedną z chorób, które kwalifikują całe stado do utylizacji w przypadku jej wykrycia. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 722) nakłada na rolników zajmujących się chowem i hodowlą drobiu szereg zakazów i nakazów.
Dostosowanie do obowiązujących wymagań mających na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się ptasiej grypy związane jest z ogromnymi kosztami, gdyż należy ponieść inwestycje związane z:
• ogrodzeniem budynków inwentarskich wraz z terenem koniecznym do realizacji obsługi drobiu lub
• utworzeniem lub zmodernizowaniem zadaszonej niecki do dezynfekcji, lub
• zakupem urządzeń do dezynfekcji lub
• przebudową/remontem pomieszczeń w celu utrzymywania drobiu w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach lub
• przebudową/remontem pomieszczenia w budynku inwentarskim tak aby w ich wyniku w tym pomieszczeniu było możliwe zdezynfekowanie się osób, które zajmują się obsługą drobiu lub
• budową/przebudową magazynu do przechowywania słomy lub ściółki dla drobiu lub
• zakupem i wykonaniem robót związanych z posadowieniem silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez drób.
W związku z powyższym Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej uważa za słuszne dofinansowanie poniesionych kosztów inwestycji dostosowania do wymogów bioasekuracji, tak jak ma to miejsce w przypadku zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF w chowie i hodowli trzody chlewnej.

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Comments are closed.