Zarząd W-MIR w sprawie rynku drobiu, wieprzowiny, wołowiny i mleka

 

<< powrót

 

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystąpił w dniu 23 kwietnia do Krajowej Rady Izb Rolniczych z propozycjami, które mają na celu ochronę polskich producentów rolnych przed powolnym bankructwem w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Podczas panującej pandemii niezbędna jest pomoc państwa w celu utrzymania rynku drobiarskiego, trzody chlewnej, wołowiny i mleka poprzez wprowadzenie następującego wsparcia:

– Uruchomienie skupu interwencyjnego dla produktów pochodzenia zwierzęcego, których sprzedaży nie można przełożyć w czasie. Obecnie wszystkie ubojnie wstrzymują uboje, między innymi drobiu, tłumacząc się brakiem zbytu mięsa drobiowego. Polska jest największym wśród krajów członkowskich eksporterem drobiu poza obszar celny UE. Sektor drobiarstwa tworzy swoisty łańcuch, co oznacza jego długotrwałe przerwanie, jeżeli wypadnie z niego chociażby jedno ogniwo np. zakład wylęgu drobiu, czy ubojnie. W czasie epidemii koronawirusa skup interwencyjny jest konieczny celem ratowania sektora produkcji zwierzęcej.

– Inwentaryzacja oraz uruchomienie wszystkich chłodni w kraju celem przechowania skupionego mięsa drobiowego, wieprzowego, wołowego.

– Uruchomienie prywatnego przechowalnictwa mięsa wraz z dopłatami do kosztów przechowywania, w celu zgromadzenia zapasów na poczet zwiększonego zapotrzebowania konsumentów na rynku polskim i na eksport po zniesieniu ograniczeń.

– Uruchomienie niewykorzystanych pieniędzy przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 na ratowanie sektora rolniczego.

– Dotowanie cen skupowanych produktów rolnych, tak aby nie były sprzedawane poniżej kosztów wytworzenia.

– Wprowadzenie cen minimalnych na skup produktów rolnych.

– Opracowanie procedur na wypadek zamknięcia zakładu przetwórczego, np. mleczarni, spowodowanego wystąpieniem choroby COVID-19 celem umożliwienia zdawania mleka do innej mleczarni.

– Szybkie stworzenie i uruchomienie systemu wsparcia dla zapewnienia bieżącej płynności finansowej producentów drobiu, w tym systemu szybkiego dostępu do niskooprocentowanych kredytów obrotowych (np. poprzez uruchomienie systemu poręczeń kredytowych).

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej otrzymuje liczne sygnały od producentów drobiu oraz jaj wylęgowych o bardzo trudnej sytuacji występującej w gospodarstwach.

W związku z mniejszym popytem następuje powolne zaniechanie odbierania jaj wylęgowych od producentów. Wylęgarnie nie odbierają jaj, z powodu braku zbytu piskląt, a tylko w jednym gospodarstwie zalega ponad 70 tys. jaj przeznaczonych do wylęgu. Trudna sytuacja w gospodarstwach zajmujących się produkcją drobiu może być początkiem końca branży drobiarskiej w Polsce, gdzie w 2018 roku wyeksportowano 1,6 mln ton drobiu na kwotę 3,1 miliarda euro. Apelujemy o podjęcie i szybkie wprowadzenie stosownych rozwiązań systemowych w celu wsparcia polskiego sektora rolnictwa w tym między innymi rynku drobiu, wieprzowiny, wołowiny i mleka celem utrzymania produkcji na rynek krajowy i eksportowy

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Comments are closed.