Samorząd rolniczy postuluje uznanie wszystkich polis posiadanych w chwili szacowani strat przy wnioskach o pomoc suszową

 

<< powrót

 

W związku z możliwością składania do ARiMR wniosków o udzielenie pomocy finansowej przez producentów rolnych, w których gospodarstwach wystąpiły szkody spowodowane suszą – do samorządu rolniczego zgłaszają się rolnicy, którym ARiMR nie uznaje spełnienia warunku ubezpieczenia co najmniej 50% upraw, z uwagi na zawarcie polisy ubezpieczenia po 1 kwietnia br., tj. po terminie ogłoszenia przez IUNG-PIB wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Takie przypadki ARiMR interpretuje jako zawarcie polisy już po wystąpieniu szkody.

Zdaniem samorządu rolniczego taka interpretacja spełnienia warunku ubezpieczenia co najmniej 50% upraw jest niedopuszczalna. Rolnicy składali wnioski o dopłaty bezpośrednie w przedłużonym terminie – do 15 czerwca br. i do tego czasu wykonywali zasiewy i prace polowe, często ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Nie mogli więc ubezpieczyć swoich upraw przed 1 kwietnia br.

W imieniu poszkodowanych rolników, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uznanie, przy składaniu wniosków o pomoc suszową, polis zawartych przez rolników do 15 czerwca br., a więc do czasu terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, jako spełniających wymóg ubezpieczenia co najmniej 50% upraw.

Kolejnym zgłaszanym problemem jest spełnienie wymogu ubezpieczenia co najmniej 50% upraw przez rolników uprawiających na gruncie ornym trawy i koniczynę z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Uprawy takie nie były możliwe do ubezpieczenia – nie przysługuje do nich dopłata do składek z budżetu państwa, a nawet w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego, zakłady ubezpieczeniowe nie oferowały takich ubezpieczeń.

W związku z tym, Zarząd KRIR zwrócił się  do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o interpretację, czy rolnikom takim będą obniżane stawki pomocy z powodu nieubezpieczenia co najmniej 50% upraw, pomimo, że nie mieli takiej możliwości? Zdaniem samorządu rolniczego w takich przypadkach rolnicy powinni otrzymać 100% stawki pomocy.

Ponadto Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych,  po wielu sygnałach otrzymanych od rolników, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o uznanie przy składaniu wniosków o pomoc suszową wszystkich polis, które rolnicy posiadali w chwili wejścia na pole komisji szacującej straty.

Powyższa prośba wynika z informacji uzyskanych od rolników o zawieraniu ubezpieczeń w terminie późniejszym, z uwagi na potrzebę ubezpieczenia np. od gradu czy deszczu nawalnego, który występuje zazwyczaj w późniejszym czasie. Ponadto, ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. 2017, poz. 2047), nie wskazuje, że obowiązek ubezpieczenia powinien być spełniony do czasu złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Samorząd rolniczy zwrócił się o pilne uwzględnienie wniosku, z uwagi na trudną sytuację wielu poszkodowanych rolników.

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Comments are closed.