Konieczność uzyskania wpisu do Rejestru-BDO (rolnicy prowadzący gospodarstwa powyżej 75 ha)

 

<< powrót

 

Ministerstwo Środowiska w dniu 24 stycznia 2018 r. uruchomiło elektroniczny Rejestr-BDO, o którym mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Rejestr-BDO stanowi pierwszy moduł Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

Od dnia 1 stycznia 2020 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zostaną uruchomione dwa kolejne moduły umożliwiające prowadzenie ewidencji odpadów i składanie sprawozdań z zakresu produktów i odpadów wyłącznie w formie elektronicznej.

Szanowni Rolnicy – pamiętajcie o konieczności uzyskania wpisu do Rejestru-BDO. Jednocześnie przypominamy, że 13 sierpnia 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odpadach, która dotyczy m.in. funkcjonowania bazy danych o produktach i opakowaniach. Po nowelizacji ustawy sprecyzowano, że wytwórca odpadów będący rolnikiem gospodarującym na powierzchni poniżej 75 ha jest zwolniony z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru oraz prowadzenia ewidencji odpadów i sprawozdawczości w tym zakresie, natomiast gospodarstwa powyżej 75 ha muszą uzyskać wpis do rejestru BDO oraz prowadzić ewidencję odpadów, w tym folii rolniczych.

Wniosek o wpis do rejestru BDO należy złożyć do właściwego urzędu marszałkowskiego (Departament Ochrony Środowiska). Za brak wniosku o wpis do rejestru lub złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym grozi kara aresztu albo grzywny. Podmioty, które zostały już zarejestrowane powinny aktywować swoje konta (zalogować się do Rejestru-BDO).

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.bdo.mos.gov.pl, na której znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat obowiązku rejestracji, szkoleń, instrukcje obsługi BDO oraz filmy instruktażowe.

Źródło: KRIR na podstawie pisma Ministerstwa Środowiska

 

 


3 odpowiedzi na “Konieczność uzyskania wpisu do Rejestru-BDO (rolnicy prowadzący gospodarstwa powyżej 75 ha)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *