Prawo łowieckie – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

 

<< powrót

 

8 maja 2019 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 17 września 2013 r. o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów ustawy Prawo łowieckie z Konstytucją RP.

I tak Trybunał orzekł, iż w zakresie, w jakim ustawa Prawo łowieckie przewiduje, że obwody łowieckie są wydzierżawiane przez wskazane w tym przepisie organy z całkowitym pominięciem uprawnień rolników będących właścicielami gruntów znajdujących się w obrębie obwodów łowieckich – przepisy są zgodne z art. 21 ust. 1, art. 23, art. 31 ust. 3, art. 32 ust. 1 i art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast w zakresie, w jakim ustawa przewiduje – jako skutek odmowy zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom – zwolnienie dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego od odpowiedzialności za szkody łowieckie niepozostające w związku przyczynowym z taką odmową zgody – Trybunał uznał, że zapis ten jest niezgodny z art. 64 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Źródło: KRIR

Wyrok: http://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/wyroki/art/10585-odszkodowanie-z-tytulu-uszkodzonych-upraw-lub-plodow-rolnych-oraz-zasady-wydzierzawiania-obwodo/

 

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Comments are closed.