ASF – spotkanie z ministrem Giżyńskim w Olsztynie

 

<< powrót

 

 

W związku z rozprzestrzeniającym się na Warmii i Mazurach wirusem afrykańskiego pomoru świń i niezwykle trudna sytuacją producentów trzody chlewnej z naszego województwa, Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zorganizował w dniu 18 września br. spotkanie z panem Szymonem Giżyńskim – Sekretarzem Stanu, Pełnomocnikiem Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; panem Krzysztofem Jażdżewskim – zastępcą Głównego Lekarza Weterynarii oraz producentami trzody chlewnej z Warmii i Mazur i członkami samorządu rolniczego. W spotkaniu uczestniczył również pan Ludwik Bartoszewicz –  Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego oraz przedstawiciele instytucji z otoczenia rolnictwa, w tym ARiMR i W-MODR.

 

Na Warmii i Mazurach od końca listopada 2017 stwierdzono 218 przypadków ASF u dzików i 14 ognisk ASF w hodowli. To poważny problem, w przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone.

Obecni na spotkaniu rolnicy podkreślali tragiczną sytuację związaną ze sprzedażą zdrowych, przebadanych tuczników ze stref występowania ASF. Firmy skupujące mocno obniżają cenę. Ponadto ponoszą ogromne nakłady na bioasekurację, by zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed wirusem.

Tymczasem nabór wniosków o przyznanie pomocy na dostosowanie gospodarstw do wymogów programu bioasekuracji trwał około dwa tygodnie i nie wszyscy mogli złożyć wnioski. Na Warmii i Mazurach do dnia 14.09.2018 wnioski złożyło 432 rolników, w tym najwięcej – 139 w powiecie nowomiejskim.

Kolejną sprawą jest brak dostatecznej ilości chłodni oraz niechęć myśliwych do skutecznej depopulacji dzików.

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza już od pierwszych przypadków ASF u dzików apeluje i występuje o prowadzenie skutecznej redukcji populacji dzika, tak aby zmniejszyć ryzyko rozszerzenia się wirusa na kolejne regiony Polski. Jednak mimo wykonywania planów odstrzałów przez koła łowieckie, dzików na Warmii i Mazurach nie ubywa.

Minister  Giżyński zapowiedział zachęcenie myśliwych do skutecznego odstrzału dzików poprzez znaczące zwiększenie rekompensat do odstrzelonych sztuk. Ponadto poinformował zebranych, iż w dniu 17 września Sejm przyjął większością głosów ustawę, która ma ułatwić sprzedaż zdrowych tuczników ze stref występowania ASF. Mięso z tych regionów będzie mogło być w bezprzetargowym trybie sprzedawane  do jednostek budżetowych. Polski Związek Łowiecki otrzymał środki na zakup 203 chłodni. Do dnia dzisiejszego zakupiono około 80 sztuk.

Minister zadeklarował również utworzenie państwowego przetwórstwa w celu łagodzenia skutków ASF oraz wyraził chęć ponownego spotkania z producentami trzody na Warmii i Mazurach, rozszerzonego o przedstawicieli przemysłu mięsnego.

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Comments are closed.