Aby na polskich stołach nigdy nie zabrakło chleba… Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie

 

<< powrót

 

Dożynki to święto radości oraz odpoczynku po ciężkiej pracy, to jedno z najpiękniejszych świąt kalendarzu polskich rolników.

Dzięki ciężkiej pracy rolników, nieustannym zmaganiom z nieprzychylnością natury i problemami dnia codziennego, na naszych stołach nie brakuje tego, co najważniejsze – świeżo wypieczonego chleba. Z wdzięcznością i szacunkiem należy więc pochylić głowę przed tymi, którzy uprawiali ziemię, by nie zabrakło nam chleba.. Tym bardziej, że rzadko  zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby rolnikom. W tym roku jeszcze bardziej należy docenić pracę, wysiłek i trud rolników, którzy poprzez niedostatek opadów i panujące upały musieli borykać się z ogromną suszą. Spoglądając jednak na ten bochen chleba, symbolizujący tegoroczne zbiory, czujemy radość, wdzięczność i nadzieję. Przecież w  symbolach rolniczego trudu – w chlebie i dożynkowych wieńcach – zawarta jest właśnie nasza wiara i nadzieja na lepsze jutro. Starajmy się, by tegoroczny bochen chleba  nas jednoczył, byśmy potrafili dzielić go sprawiedliwie i pomagać  sobie w chwilach trudnych.

W dniu 16 września 2018 roku w Muzeum budownictwa Ludowego w Olsztynku miały miejsce Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie organizowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jednym z partnerów tego niezwykle ważnego wydarzenia była Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.

Korowód dożynkowy poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”, za którym szedł poczet sztandarowy Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.  Starostami Dożynek tradycyjnie zostali przedstawiciele Samorządu Rolniczego: pani Ewa Suchocka-Pietrewicz z powiatu oleckiego oraz pan Marek Kuźniewski z powiatu lidzbarskiego.

Mszę dożynkową zakończoną błogosławieństwem wszystkich rolników koncelebrował Ksiądz Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński.

Jan Heichel – Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej złożył serdeczne podziękowania rolnikom  za  ich ciężką pracę, wysiłek i za serce włożone w ten dorodny bochen chleba, życząc jednocześnie wytrwałości w pokonywaniu przeszkód, zadowolenia z pracy, zdrowia i szczęścia w życiu rodzinnym.

Uroczystości dożynkowe były również okazją do wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju regionu. W tym roku na wniosek Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymały panie Agnieszka Kobryń – Przewodnicząca Rady Powiatowej W-MIR z powiatu bartoszyckiego oraz Jolanta Mackiewicz – dyrektor biura W-MIR.

Na wniosek Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej 20 osób zostało uhonorowanych odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”: Alicja Eidtner, Paweł Jaskółowski, Grzegorz Kamecki, Zdzisław Kawałek, Marcin Kazimierczuk, Ewa Korbus, Jarosław Kramkowski, Piotr Łukaszewski, Bronisław Maczan, Mariusz Naszkiewicz, Mirosław Piasecki. Benjamin Schmidt, Anna Stefańska, Marek Stolarczyk, Ewa Suchocka-Pietrewicz, Bronisław Świetlikowski, Kamil Warda, Zbigniew Wener, Ewa Zając i Jan Zelma.

Podczas Dożynek Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zorganizowała również konkurs na innowacyjny wieniec dożynkowy „Od tradycji do nowoczesności”. W tym roku nagroda w wysokości 1000 zł trafiła do sołectwa Żugienie, gmina Pieniężno.

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zadbała również   o wszystkich uczestników dożynek, przygotowując  specjalnie na tę okazję Piknik Wieprzowy, finansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, podczas którego prowadzono liczne konkursy, prelekcje oraz bezpłatną degustację produktów i potraw z mięsa wieprzowego.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *