Dożynki Powiatowe w Piszu

 

<< powrót

 

Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw.

W niedzielę 02 września br. w Piszu, rolnicy zgodnie z tradycją uczcili koniec tegorocznych zbiorów. Obchody święta plonów zgromadziły ogromną liczbę gości i uczestników, jak również przedstawicieli gmin powiatu piskiego i członków Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z powiatu piskiego. Wydarzenie rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Po nabożeństwie korowód dożynkowy z pięknymi wieńcami dożynkowymi, ruszył na plac przy ul. Targowej, gdzie odbyła się dalsza część święta plonów.

Gospodarzami dożynek byli Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski i Starosta Piski – Andrzej Nowicki. To oni otrzymali z rąk starostów dożynek bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Oczywiście jak tradycja nakazuje podczas  dożynek nie mogło zabraknąć występów ludowych. Na scenie wystąpiły m.in.: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Piska, Żywioł, My Piszanie, Nieformalna Grupa Metrum oraz Folkbabeczki. Zabawa dożynkowa i koncerty muzyczne trwały do późnych godzin wieczornych.

W obchodach święta plonów nie mogło zabraknąć konkursów tj.:  najładniejsze stoisko dożynkowe, najładniejszy wieniec dożynkowy, równiankę oraz na najsmaczniejszą potrawę. Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza ufundowała nagrody w postaci czeków gotówkowych za najładniejszy Wieniec Dożynkowy powiatu piskiego. W konkursie I miejsce zajęło sołectwo Orłowo, II miejsce Sołectwo Rostki i III miejsce sołectwo Odoje.

Podczas uroczystości była również promowana działalność Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat działalności Warmińsko Mazurskiej Izby Rolniczej, jak i również mogli skorzystać z bezpłatnych materiałów informacyjnych.

 

 

Sporządziła: Anna Leszczyńska

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *