Kto ponosi koszty utylizacji dzików – czy mają to robić rolnicy?!

 

<< powrót

 

Zarząd KRIR w dniu 2 lipca br., realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików.

 

Do izb rolniczych napływały bowiem informacje od rolników, którzy na swych polach znaleźli martwe dziki, iż są informowani przez służby weterynaryjne, że zgodnie z interpretacją obecnie obowiązujących przepisów, będą ponosić koszty ich utylizacji. Naszym zdaniem jest to sprzeczne z programem zapobiegania i zwalczania  afrykańskiego pomoru świń.

 

W opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych obciążanie rolników tymi kosztami spowoduje, iż rolnicy zaprzestaną zgłaszania  do odpowiednich służb  przypadków wykrycia padłych dzików, natomiast ich zwłoki będą podrzucali  poza teren gospodarstwa lub na pobocza dróg.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych koszty utylizacji padłych zwierząt w ramach zwalczania ASF wśród populacji dzików powinny być pokrywane z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej.

W przesłanym do MRiRW wniosku Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra  o poinformowanie o stosowanych w tej sprawie praktykach.

Źródło: KRIR

 

 


Jedna odpowiedź do “Kto ponosi koszty utylizacji dzików – czy mają to robić rolnicy?!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *