Zaproszenia na I posiedzenia rad Powiatowych
Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej:

http://wmirol.org.pl/2019/07/31/zaproszenie-pierwsze-posiedzenia-rad-powiatowych-w-mir/

 

Spotkanie dotyczące walki z ASF

 

<< powrót

 

30.10.2018 r w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się spotkanie z przedstawicielami branży mięsnej, Wojewódzką Inspekcją Weterynaryjną i Warmińsko-Mazurską Izbą Rolniczą w Olsztynie.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, z-ca Głównego Lekarza Weterynarii Jacek Kucharski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii Ludwik Bartoszewicz oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Kuriata spotkali się z przedstawicielami Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, hodowcami trzody chlewnej oraz przedstawicielami zakładów mięsnych nt. aktualnej sytuacji epizootycznej ASF w regionie, Polsce i na świecie.

Przedstawiono aktualne dane dotyczące ognisk choroby oraz efekty działań podejmowanych przez administrację rządową z zakresu kompetencji GIW. Jacek Kucharski przypomniał, że fala zarazy dotarła do Polski od strony basenu Morza Czarnego, gdzie w roku 2007 wystąpiły pierwsze przypadki ASF i w następnych latach poprzez Rosję i Ukrainę przemieściły się do krajów nadbałtyckich i wschodnich rejonów Polski. Wprawdzie dynamika rozpowszechniania się choroby wyraźnie słabnie, ale trzeba pamiętać, że Hiszpania, gdzie wirus został przetransmitowany w latach 60-tych ubiegłego stulecia potrzebowała aż 35 lat, aby opanować chorobę i wypracować wzorcowe rozwiązania bioasekuracyjne.

Jak zauważył Jacek Kucharski – walka z ASF wymaga dobrego prawa, radykalnych działań i znacznych środków, które są niezbędne na każdym etapie walki z wirusem.

 

Uczestniczący w spotkaniu rolnicy skarżyli się na stygmatyzację ferm znajdujących na obszarach objętych restrykcjami, niespójność prawa, drastyczny spadek cen skupu i na zagrożenie utratą płynności finansowej ich gospodarstw. Żądali większej efektywności w zmniejszaniu populacji dzika, który jest głównym źródeł przenoszenia się groźnej choroby. Wskazywano m.in. na brak ubojni, trudności z realizacją bioasekuracji w sezonie zimowym, z uwagi na zamarzające środki dezynfekcyjne, a także na opóźnienia w otrzymywaniu wyników, co powoduje duże utrudnienia w zakupie żywca wieprzowego przez zakłady mięsne.

 

Wojewoda Artur Chojecki przy pomocy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego koordynuje działania związane ze zwalczaniem ASF w województwie warmińsko-mazurskim. Na uwagę zasługuje wzorowa współpraca w tej kwestii z myśliwymi, leśnikami, lekarzami weterynarii oraz, w razie potrzeby, także z wojskiem.

 

Wojewoda zobowiązał się przekazać wszystkie uwagi rolników do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *