Wspólne posiedzenie Rad Powiatowych W-MIR

 

<< powrót

 

 

W dniu 23 października 2017 r. w Piszu odbyło się wspólne posiedzenie rad powiatowych W-MIR powiatów: piskiego, mrągowskiego i giżyckiego. Zebranie odbyło się z inicjatywy Pana Wiesława Rutkowskiego – Przewodniczącego Rady Powiatowej W-MIR w powiecie piskim. Do udziału w obradach poza członkami ww. rad powiatowych wzięli też udział przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa powiatu i województwa oraz reprezentanci firm komercyjnych działających w obszarze rolnictwa.

Pan Zbigniew Nadrowski – z-ca Dyrektora OR KOWR w Olsztynie omówił zasady funkcjonowania nowo powołanej instytucji i zapewnił rolników, iż pomimo znaczącego zredukowania zatrudnienia działania służące rolnikom będą realizowane i kontynuowane jak dotychczas.

Pan Sławomir Klimek – Kierownik BP ARiMR przedstawił stawki płatności bezpośrednich obowiązujące za rok 2017. Pani Monika Kotkowska z inspekcji weterynaryjnej omówiła zasady prowadzonego monitoringu w zakresie ASF w stadach trzody chlewnej.

Pan Andrzej Knyżewski – Kierownik PZDR w Piszu omówił planowane szkolenia dla rolników i zwrócił uwagę na problem dotyczący niskich wynagrodzeń w ośrodku doradztwa co powoduje brak zainteresowania podjęciem pracy w PZDR. Problem niskich wynagrodzeń poruszony nie tylko przez kierownika PZDR, ale również przez Panią Monikę Kotkowską z powiatowej inspekcji weterynaryjnej podjęty został nie bez powodu, gdyż w posiedzeniu brał udział Pan Jerzy Małecki Poseł na Sejm RP pełniący funkcję Członka Sejmowej Komisji Rolnictwa, który przysłuchiwał się problemom w sektorze rolnictwa omawianym podczas obrad.

Pan Jan Heichel – Prezes W-MIR omówił działania bieżące Zarządu W-MIR oraz zmianę prawa nakładającą obowiązek opiniowania zajęć komorniczych w gospodarstwach rolnych. Od 1 lipca obowiązuje bowiem Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, zgodnie z którym izby rolnicze opiniują co w danym gospodarstwie jest niezbędne do prowadzenia działalności rolniczej i nie może być przedmiotem zajęcia komorniczego.

W dalszej części posiedzenia zaprezentowano zebranym oferty współpracy z firmami komercyjnymi zajmującymi się ubezpieczeniami, odbieraniem i utylizacją padłych zwierząt oraz produkcją zbiorników dwupłaszczowych na paliwo.

Michał Kawiecki – OT biura W-MIR w Szczytnie

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *