Posiedzenie Rady Powiatowej W-MIR w powiecie kętrzyńskim

 

<< powrót

 

W dniu 12 października2017 roku Przewodniczący Rady Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie kętrzyńskim Kazimierz Wróblewski zwołał posiedzenie Rady, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Srokowie. W obradach uczestniczyli:– Frańciszek Andruszkiewicz – Wójt Gminy Srokowo, Jerzy Bachach – Główny Specjalista Koordynator Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bartoszycach i Korszach, Tomasz Komorowski – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kętrzynie oraz dr Mirosław Rodak- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kętrzynie.

W trakcie posiedzenia dr M. Rodak z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kętrzynie powiedział, że bardzo groźna choroba dla trzody chlewnej, jaką jest Afrykański Pomór Świń (ASF) co raz szybciej rozprzestrzenia się. Pomimo, że powiat kętrzyński jest jeszcze wolny od tej choroby, to występuje ona już na wschodnich obszarach województwa warmińsko-mazurskiego. Jak wykazują badania i obserwacje, głównym wektorem rozprzestrzeniania się tej choroby są dziki. Na dzień dzisiejszy wskazuje się, że najskuteczniejszą ochroną przed ASF jest bioasekuracja.

Rada W-MIR jest zaniepokojona wydolnością systemu informatycznego ARiMR do obsługi płatności bezpośrednich, tym bardziej, że ostatnio co raz częściej się mówi, że w 2018 roku wnioski o przyznanie płatności rolnicy będą mogli wyłącznie składać w formie elektronicznej przez Internet. Kierownik Biura Powiatowego W-MIR w Kętrzynie T. Komorowski uspokaja, iż nie ma jeszcze decyzji co do formy składania wniosków w 2018 roku. Przyznaje jednak, że obecny system obsługi wniosków nie zawsze jest w pełni wydolny.

Na zakończenie posiedzenia Rada opracowała plan pomocy w formie zbiórki zbóż dla poszkodowanych rolników w wyniku huraganu i deszczu nawalnego na terenie województwa pomorskiego i województwa zachodniopomorskiego.

Oddział Terenowy Biura W-MIR

w Bartoszycach

Mieczysław Chrostek

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *