Postępowanie egzekucyjne w gospodarstwie rolnym – zmiany obowiązujące od lipca 2017 r.

 

<< powrót

 

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza  informuje o zmianie przepisów dotyczących egzekucji prowadzonych w gospodarstwach rolnych. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. (Dz. U. poz. nr 1385) w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji, od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia izby rolnicze zostały zobligowane do wydawania na wniosek komornika opinii w zakresie uznania za niezbędne do prowadzenia gospodarstwa wskazanych w rozporządzeniu ruchomości oraz nadwyżki inwentarza żywego ponad stado podstawowe.

Termin na wydanie opinii przez Izbę wynosi 14 dni od daty otrzymania wniosku komornika. Nie jest to zatem długi okres czasu, co tym bardziej powinno skłaniać rolników do współpracy z Izbą w tym zakresie. Komornik do czasu wydania opinii wstrzymuje się z dokonaniem czynności egzekucyjnych dotyczących nadwyżki inwentarza oraz przedmiotów, o których mowa w § 1 pkt 6, 8, 9, 11-13 i 15. Po przedstawieniu opinii izby ostateczną decyzję o uznaniu nadwyżki inwentarza żywego oraz przedmiotów, o których mowa w § 1 pkt 6, 8, 9, 11-13 i 15, za niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego, podejmuje  komornik i jeżeli uzna wymienione wyżej zwierzęta i rzeczy za niezbędne, umarza postępowanie egzekucyjne w tym zakresie.

Opinia właściwej terytorialnie wojewódzkiej izby rolniczej ma na celu uchronienie majątku rolnika od egzekucji. W interesie rolnika jest zatem współdziałanie w takich sytuacjach z przedstawicielem izby i udzielenie stosownych wyjaśnień. Wyjaśnienia te wraz z informacjami uzyskanymi od komornika będą stanowiły podstawę do wydania opinii. Komornik wprawdzie nie jest tą opinią związany, zapewne jednak w dużym stopniu będzie się na niej opierał.

Jednocześnie informujemy, że przepisów rozporządzenia nie stosuje się w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika.

Karolina Niedzielska

Radca Prawny W-MIR

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Comments are closed.