Rolnicy mogą wnioskować o rozłożenie na raty kary za nadprodukcję mleka

 

<< powrót

 

Od 4 do 13 listopada rolnicy, którzy przekroczyli w roku kwotowym 2014/2015 limit produkcji mleka, mogą wnioskować o rozłożenie kary na raty. Sprawa ta dotyczy tych rolników, którzy wyczerpali już swój limit pomocy de minimis – poinformował resort rolnictwa.

Pomoc de minimis to kwota 15 tys. euro np. w formie dopłat m.in. do materiału siewnego czy pomocy suszowej w ciągu trzech lat na jedno gospodarstwo. Część rolników wykorzystało już ten limit i nie mogło skorzystać z możliwości rozłożenia kary za nadprodukcję na raty. Takie wnioski trzeba było złożyć do 11 września br.

Teraz także ci rolnicy mogą uzyskać taką pomoc, ale raty zostaną oprocentowane. Oprocentowanie będzie nie niższe niż stopa dyskontowa stanowiąca stopę bazową ogłaszaną w komunikacie Komisji Europejskiej, powiększona o 1 punkt procentowy, tj. 2,76. Wnioski należy złożyć do dyrektora właściwego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego.

Wcześniej wnioski o rozłożenie kar na raty złożyło 30,5 tys. rolników. W sumie limit przekroczyło ok. 63,5 tys. producentów mleka. Nałożona na Polskę kara wyniosła 161,5 mln euro (ok. 660 mln zł).

Połowa z ok. 63,5 tys. producentów mleka, którzy przekroczyli limity, ma gospodarstwa w woj. mazowieckim (18 tys.) i podlaskim (13 tys.). Dla dwóch trzecich rolników kara nie przekraczała 5 tys. zł. Dlatego z obecnej możliwości rozłożenia kar prawdopodobnie skorzysta niewiele osób.

 

Źródło: www.ppr.pl

 

 


Jedna odpowiedź do “Rolnicy mogą wnioskować o rozłożenie na raty kary za nadprodukcję mleka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *